Haber

Uyuşturucu Kaçakçısı Sebastián Marset Bolivya Polisine Teşekkür Etti

Uluslararası çapta aranan ve uyuşturucu kaçakçısı olduğu iddia edilen Sebastián Marset, Bolivya polisinin kendisini tutuklama girişimine ilişkin önceden uyarı gönderdiğini iddia ederek polise teşekkür ettiği bir video yayınladı.

Bolivya polisi Cumartesi günü Uruguay, Brezilya, Paraguay ve ABD’de aranan Sebastián Marset’in evine baskın düzenledi.

Ancak 32 yaşındaki Uruguaylı Marset kaçmayı başardı.

Bolivya polisi, Marset’e önceden ihbarda bulunduklarını yalanladı ve aramalarına devam ettiklerini söyledi.

Marset’i bulmak için 2.250’den fazla polis görevlendirildi, ancak şu ana kadar herhangi bir sonuç alınamadı.

Polis yetkilileri, Bolivya’nın Santa Cruz kentinde Marset’i yakalamak için Cumartesi günü yeniden harekete geçti, ancak güvenlik personeli yetkililerden birini rehin aldığında Marset, karısı ve çocuklarıyla birlikte kaçtı.

Polis o zamandan beri toplam 8 evde arama yaptı ve Marset ile şüpheli bağlantıları olan 10’dan fazla kişiyi gözaltına aldı.

Çarşamba günü, Marset’in tutukluları aklamaya çalışırken çekilmiş bir video kaydı Bolivya medyasına gönderildi.

Marset videoda “Bu insanların hiçbirinin benimle hiçbir ilgisi yok ve haksız yere suçlanıyorlar” diyor ve daha sonra yakalanmaktan kaçınmasına yardım ettiği için “Felcn (Bolivya’nın Uyuşturucu Kaçakçılığına Karşı Özel Kuvvetleri) yöneticisine” teşekkür ediyor.

Felcn’in yönetmeni Ismael Villca, Marset’e yardım ettiğini şiddetle reddediyor.

Polisin “mükemmel” davrandığını söyleyen Villca, “30 yıllık mesleğimin bir uyuşturucu kaçakçısının saçmalıklarına ve açıklamalarına gölge düşürmesine izin vermeyeceğim” dedi.

Marset’in aranması, ABD Uyuşturucuyla Mücadele İdaresi ve uyuşturucu kaçakçılığı yaptığı iddiasıyla Güney Amerika ülkeleri tarafından yakından izleniyor.

Marset, Paraguay’dan Uruguay üzerinden Avrupa’ya kokain kaçıran PCU veya Birinci Uruguaylı Karteli olarak bilinen uluslararası bir uyuşturucu karteline liderlik etmekle suçlanıyor.

Ayrıca Kolombiya’da balayında öldürülen Paraguaylı ceza savcısı Marcelo Pecci’nin öldürülmesi emrini verdiğinden de şüpheleniyor.

Pecci, Paraguay tarihinde kokain kaçakçılığına ve kara para aklamaya karşı düzenlenen en büyük operasyon olan “A Ultranza Py”da önemli bir rol oynadı.

Savcılar, Pecci’nin intikam için öldürüldüğünü söyledi.

Bolivyalı yetkililer, Marset’in Marcelo Pecci’nin katillerine ödeme yaptığından şüphelenilen kişi olarak adlandırılmasından kısa bir süre sonra ülkeye girdiğini söyledi.

cungushaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu