Ekonomi

Uganda, Rusya ve Güney Kore ile Nükleer Santral İnşa Edecek

Uganda Devlet Lideri Yoweri Museveni, Rusya ve Güney Kore’nin ülkede nükleer santral inşa etmeye başlayacağını duyurdu.

Başkent Kampala’da 25 Afrika kahve üreticisi ülkenin başkan ve delegelerinin katıldığı 2. zaten tamamlandı.

Museveni, Rusya ve Güney Kore’nin 15 bin megavatlık 2 nükleer santral inşa edeceklerini belirterek, “Nükleer proje, ulusların sosyo-ekonomik kalkınma için enerji güvenliğini nasıl sağlayacakları ile uğraştığı kritik bir zamanda geliyor.” sözünü kullandı.

Rusya’nın St. Petersburg’da 27 Temmuz’da düzenlenen Rusya-Afrika Zirvesi’nde Uganda ile Rusya’nın nükleer santral projesine ilişkin mutabakat zaptı imzaladığı açıklandı.

Yoweri Museveni, kısa süre önce ulusa hitaben yaptığı konuşmada, ülkenin farklı bölgelerine dağılmış çok sayıda hidroelektrik potansiyeline sahip olduğunu ancak bu dalda yeni teknolojileri keşfetmek için daha fazla katılıma ihtiyaç olduğunu belirtti.

Nükleer enerji geliştirme ihtiyacına dikkat çeken Museveni, değişen hava koşullarına dikkat çekerek hidroelektrik enerjinin artık güvenilir olmadığına değindi.

Uganda Enerji ve Maden Geliştirme Bakanlığı tarafından yürütülen araştırma, ülkenin doğusunda büyük uranyum yataklarının keşfedilmesinin ardından, Uganda’nın nükleer enerji üretme potansiyeline sahip olduğunu doğruladı.

karamanlihaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu