Haber

Asgari ücrette zam pazarlığı başlıyor! Tüm gözler bugün yapılacak kritik toplantıda

Asgari fiyat artırımı için geri sayıma geçildi. Milyonların heyecanla beklediği pazarlık görüşmeleri başlıyor. Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, bugün Türk-İş Lideri Atalay ve TİSK Lideri Özgür Burak Akkol ile bir ortaya gelecek.

“BİRLİKTE TAKVİME KARAR VERECEĞİZ”

Bakan Alım husus hakkında yaptığı açıklamada, “Biz davet ettik. Türk-İş Başkanı Atalay ve TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol ile bir görüşme yapacağım. Görüşmede, asgari ücret konusunda yapılacak toplantıyı organize edeceğiz. Birlikte takvime karar vereceğiz” tabirlerini kullandı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN İKİ BAKANLA GÖRÜŞTÜ

Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe’de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ve Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile bir toplantı gerçekleştirdi. Beştepe’deki tepede Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ve minimum fiyatla ilgili gelişmeler masaya yatırıldı. Bugün itibariyle başlayacak minimum fiyat maratonu öncesi dikkat çeken toplantı sonrası resmi bir açıklama yapılmadı.

ASGARİ FİYAT NASIL BELİRLENİYOR?

Asgari fiyatı, yasa gereği emekçi, patron ve hükümetten 5’er temsilci olmak üzere 15 şahıstan oluşan Minimum Fiyat Tespit Kurulu belirliyor. Komite, yeni minimum fiyatı belirleme çalışmaları kapsamında dört defa toplanıyor. Bakanlıktaki birinci toplantının akabinde Kurul, personel, patron mesken sahipliğindeki toplantıların akabinde son toplantısını tekrar bakanlıkta yapıyor. Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komite, en az 10 üyenin iştirakiyle toplanıp, oy çokluğuyla karar veriyor. Oyların eşitliği halinde liderin bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.

MEVCUT MİNİMUM FİYAT NE KADAR?

2022 yılının başında 4 bin 253 liraya çıkarılan minimum fiyata, enflasyon nedeniyle temmuzda bir orta artırım yapılmıştı. Temmuzda alınan kararla taban fiyat 5 bin 500 lira olarak açıklanmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu