Haber

ABD, İran destekli grupların kullandığı tesislere hava saldırısı düzenledi

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, ülkesinin Suriye’nin doğusunda İran Devrim Muhafızları ve kontrolündeki grupların kullandığı iki tesise hava saldırısı düzenlediğini duyurdu.

ABD Savunma Bakanlığı’ndan (Pentagon) yapılan yazılı açıklamaya göre Austin, bu saldırıların “İran destekli grupların Irak ve Suriye’deki ABD çalışanlarına yönelik 17 Ekim’de başlayıp çoğunlukla sona eren bir dizi saldırısına yanıt” olduğunu vurguladı. başarısızca.”

Austin, “İran destekli grupların ABD güçlerine yönelik saldırıları devam ederse halkımızı korumak için gerekli diğer önlemleri almaktan çekinmeyeceğiz” dedi. dedi.

Lloyd Austin, “ABD güçlerine yönelik İran destekli bu baskınlar kabul edilemez ve durdurulması gerekiyor. İran bu baskınlardaki rolünü gizlemek istiyor. Buna izin vermeyeceğiz.” değerlendirmesini yaptı.

Hava saldırılarının ABD Başkanı Joe Biden’ın talimatıyla gerçekleştirildiğini kaydeden Austin, İran destekli grupların saldırıları sonucu bir ABD vatandaşının kalp krizinden hayatını kaybettiğini, 21 kişinin de yaralandığını bildirdi.

Austin, saldırıların yalnızca Irak ve Suriye’deki ABD çalışanlarını korumak ve savunmak amacıyla gerçekleştirildiğini, bu durumun İsrail-Filistin çatışmasıyla hiçbir ilgisinin olmadığını belirtti.

Savunma Bakanı, “Hükümetle bağlantılı olsun veya olmasın tüm yapıları (saldırılardan sorumlu) daha geniş bir bölgesel çatışmaya yol açacak eylemlerde bulunmamaya çağırıyoruz” dedi. Bu kelimeyi kullandı.

Pentagon, 17-24 Ekim tarihleri ​​arasında ABD ve koalisyon güçlerine yönelik 10’u Irak’ta, 3’ü Suriye’de olmak üzere toplam 13 saldırı gerçekleştirildiğini duyurdu.

Yetkililer, baskınları düzenleyen grupların İran Devrim Muhafızları tarafından desteklendiğini bildiklerini kaydetti.

saricam-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu